ExCe(e)S
"Bůh nás tímto dílem trestá za všechny naše hříchy!"
(Václav Kuba Farizejským)
Vzkazy :


Vyhledat:


5 nejčtenějších:
ZÁPISKY O SANDÁLU ANEB CO JE NOVÉHO (2380x)PROJEV OTCE KOMUNITY - POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE (2264x)DÁŠA KUBOVÁ - sestra, členka SJEPu (2134x)Krasochlast bude k vidění v červenci v Ratajích (2064x)Elling a Kjell Bjarne (1994x)
Vstup pro členy
DÍL ČTVRTÝ. PRVNÍ SEZÓNA.
publikováno 4.8.2007, 00:00
Od vstupu do historicky první, samostatné sozóny ExCe(e)Su, přes první zkoušky Komunity v bytovém divadle U Svetlíků, až po renovaci starého materiálu a první vykrádání hrobů.
První sezóna začala o poznání stejně. Čekalo nás jednak zkoušení Komunity a jednak dokončení ExCe(e)S Show I. Na obojím se začalo pracovat velmi intenzivně, dříve se však povedlo dokončit povinnosti filmové a tak se věnujme nejprve těm. Nízká kvalita English For Begginers a Komunity vedla k jednoznačnému, avšak velmi nepopulárnímu závěru - jmenované skeče bylo třeba přetočit, pokud bychom je chtěli použít. To jsme samozřejmě původně chtěli, ale nakonec to dopadlo všechno jak jinak než jinak. Scénář Show, který už v té době čítal možná až naddimenzovaných 14 stran textu, byl snad posté (a v žádném případě naposled) kompletně překopán a celá hlavní myšlenka byla změněna. Na samotném obsahu se to však překvapivě příliš nepodepsalo, což Martin jako hlavní autor scénáře odnesl dvoudenní depresivní opilostí. Každopádně výsledek byl nemilosrdný. Komunita zůstane navždy pouze na prknech divadelních, English For Begginers se pokusíme oživit na filmovém plátně.


Nebyli jsme však tentokráte tak naivní, abychom jeli do nebezpečného Kostelce kvůli jednomu jedinému skeči. Opět byla instalována nová hlavní myšlenka celé Show (opět oplakána mnoha scénáristy), která ovšem, nutno podoknout zůstala tentokráte až do samotného konce. Tak se stalo, že 1. srpna, přesně měsíc po natáčení Půlnočních zpráv, jsme se vydali na východ se scénáři ke třem lekcím angličtiny. Jak naivní jsme byli, když jsme si mysleli, že už jich víc nebude.


Kromě English For Begginers, která byla odsouzena k přetočení tak jako tak, jsme měli na plánu ještě English For Advanced Begginers a English For Shootable Ducks, dva skeče, jež splodili ve strašínské emigraci Martin s Mirkem. Všechny tři skeče pak byly poznamenány neúčastí Marka Hlaváče. Tentokráte naštěstí ještě bylo dost času na sehnání náhrady a bylo i kam sáhnout. Po výtečné roli barmana v Krasochlastu jsme opět oslovili Káju Heřmánka, s rekordním počtem dvou kamer dorazil i náš věrný kameraman jeho bratr Sepp a s celkovým rekordním počtem tří kamer (což už snad nebudeme muset zopakovat) jsme se pustili do práce. Došlo i na to, na co dojít nikdy nemělo a co se od té doby se stále častějšími výpadky Marka Hlaváče stávalo stále častější tradicí - a to bylo herecké vystoupení Martina Svetlíka před kamerou. Zde nemohl uplatnit žádný ze svých talentů, ale ke cti mu je, že byl k dispozici včas a na daném místě, což jsou dodnes jeho největší herecké zbraně.


Obě nové lekce i přetočený debut pak byly na dlouhou dobu nejnovějším přírůstkem ke stažení na stránkách ExCe(e)Su, neboť těsně po prázdninách začaly práce na inscenaci divadelní hry Komunita. Na mimořádné schůzi byly rozděleny role (a padaly návrhy vskutku kuriózní) a pozorný a vnímavý čtenář jistě ví, že s rolí Kalvina jsme nemohli oslovit nikoho jiného, než Káju Heřmánka. Ten okamžitě přijal a omlouvá ho snad jenom to, že vůbec netušil, do čeho že se vlastně uvrtal. První zkouška proběhla v zápětí a slibovala velmi mnoho práce nejméně na dva roky dopředu. Tuto dobu jsme v prvních plánech odvážně zkrátili na necelý půlrok, neboť premiéra měla proběhnout už v prosinci roku 2006. Záhy jsme poznali, jak nereálná to byla představa a představení bylo odloženo. Důvodů, které nám nedovolily dát do zkoušek tolik, kolik bychom chtěli, bylo několik. Jednak časové vytížení jednotlivých členů, které se zejména s plánovanými porody a státnicemi stávalo problémem nepřekonatelným. Stejně tak nepříjemné bylo vytížení studijně - plzeňské a cestovatelské, z nějž v kombinaci s nevalnou morálkou komunikační rezultovalo několik ultimát pro Marka Hlaváče. Nicméně zkoušky probíhaly v jakémsi přirozeném tempu dále a hra začínala postupně krystalizovat.


To byl ideální moment si od konečně jakžtakž setrvačné práce na divadle odpočinout a dokončit posledních zhruba dvacet procent Show. Byly rozepsány dva natáčecí dny, respektive jeden den a jedno dopoledne, které měly za cíl kompletní řešení filmové otázky. Účast všech byla přislíbena na víkend 25. - 26. 11. a vše vypadalo velmi nadějně. Dvacátého pátého listopadu, v deset hodin dopoledne, jsme se sešli u Šebestíků v obýváku, který tvořil základní tábor pro první den natáčení.
MerSys Wepublic - Web Publication System (c) MerSys 2007,2008