ExCe(e)S
Nejchatrnější drama od pádu komunismu
(B. Skočdopole)
Vzkazy :


Vyhledat:


5 nejčtenějších:
ZÁPISKY O SANDÁLU ANEB CO JE NOVÉHO (2547x)PROJEV OTCE KOMUNITY - POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE (2299x)DÁŠA KUBOVÁ - sestra, členka SJEPu (2180x)ČERSTVĚ VYTAŽENO Z TROUBY (2104x)Krasochlast bude k vidění v červenci v Ratajích (2068x)
Vstup pro členy
DÍL TŘETÍ. NÁVRAT NA ZAČÁTEK A SLAVNÉ PRÁZDNINY
publikováno 3.8.2007, 00:00
Od slavného nápadu vrátit se zpět na prkna, která znamenají svět, přes doposud největší filmové úspěchy a první festivaly až po dokončení divadelního scénáře a památný konec nulté sezóny.
Právě v této slavné době přerodu se však odehrály dvě události, které se sice přímo netýkaly další činnosti ExCe(e)Su, leč měly na něj o to větší dopad. První z nich byl rázu negativního a velmi nás všechny zarmoutil. Díky technické nedokonalosti a našim malým zkušenostem jsme nedokázali včas rozpoznat nízkou kvalitu přeneseného signálu z kamery do počítače a tak až v době, kdy byly pásky beznadějně smazány jsme zjistili, že skeče nedisponují zdaleka takovou kvalitou, jakou podle našich předpokladů disponovat měly. Tento problém sice později snadno vyřešilo velkokapacitní rozhraní Firewire, ovšem dvě z našich děl byly odsouzeny k budoucímu přetočení, pokud bychom je snad chtěli někdy použít.


Druhá z událostí je o to pozitivnější. Martin Svetlík v této době dokončuje hrubé obrysy první divadelní hry s názvem Komunita. Nikoho nepřekvapí, že jde o adaptaci našeho skeče, jenž se ze stopáže šesti a půl minuty vyšplhal po drobných dramaturgických úpravách na délku celovečerní divadelní hry (s dlouhou přestávkou). Situace je stejná - není co pít ani jíst a naši známí hrdinové - Otec Komunity a jeho čtyři bratři Karl, Kalvin, Emilien a Albert se pouští do nemilosrdného boje o přežití. Poslední verze scénáře byla dokončena 2. 6. 2006 a započalo čekání na zahájení premiérové divadelní sezóny 2006 / 2007, naší v pořadí jubilejní, desáté, zároveň jubilejní první sezóny ExCe(e)Su a tedy i první sezóny autorské.


Dva dny po dokončení posledních úprav scénáře k divadelní hře Komunita, kdy byla vypuštěna homosexuální pasáž před koncem první poloviny představení, se ExCe(e)S vypnul k realizaci dalšího dlouhodobého projektu. Tentokráte Mirek Zvolský dodal již dávno předávno scénář k pololegendárnímu skeči Krasochlast, který nakonec právě na začátku června našel moment ke své realizaci. Odpoledne sešli se vybraní členové ExCe(e)Su, Los Prasos (Karel a Pepa Heřmánkovi) a hostující Jana Ryvolová v říčanských Filmových Lázních, jejichž bar jsme za plného provozu skoro dvě hodiny okupovali. Právě díky autentickému prostředí se nám podařilo dosáhnout skvělé atmosféry, kterou pak v postprodukční části u Mirka doma doplnili skvělým výkonem naši komentátoři Libor Šebestík a Václav Kuba. Mirek upekl krtkův dort a nastalo čekání na Firewire.


Mezitím jsme poprvé vyrazili do světa. Libor Šebestík s Markem Hlaváčem odvážně vyjeli do našich oblíbených Českých Budějovic, kde jsme obsadili první z našich festivalů, Stopu Stáni Skřivánka. Z ohlasů našich herců bylo jasně patrné, že ač se promítla pouze Komunita a následující English For Begginers byl ustřižen, sklidili jsme poměrně překvapivý úspěch. Lidé se bavili a odměnili chlapce bujarým potleskem. Ti při besedě zůstali věrni tradicím, na nichž je postaven ExCe(e)S a vzorně ho reprezentovali. Za to jim byl odměnou opětovný potlesk. Jelikož jsme už od počátku počítali s tím, že žádnou cenu nevyhrajeme, nebyl pro nás oficiální výsledek festivalu žádným překvapením. Náš skeč, stejně jako celá naše společnost, je tak odlišná od současné produkce českého amatérského filmu, že ani konzervativní porota v čele s filmovým historikem panem Borisem Jachninem si s ním nevěděla rady a do budoucna se tak s velkou pravděpodobností historicky znemožnila.


Abychom ovšem nekydali slávu sami na sebe, právě dokončený Krasochlast se setkal s nejbouřlivěším úspěchem z dosud natočených skečů. Všichni, kdož měli tu čest ho shlédnout, vyjadřovali míru potěšení sobě vlastní (tedy od nekritického obdivu až ke kritickému obdivu). Stal se vskutku kultovní záležitostí a jako takový nás povzbudil k další činnosti. Blížily se ovšem prázdniny a čas nás tlačil, neboť právě o prázdninách má nejen celý ExCe(e)S sklony k rozlétanosti a spíše k vyvalování se u bazénů a na plovárnách, než k tvrdé práci. Počkali jsme proto, než naprší a když uschlo, poslední den před odjezdem našich dvou předních herců (LŠ a MH) na stáž do Stuttgartu jsme natočili ve spolupráci s mnoha hostujícími herci (Jan Tyrpekl, Vojta Vávra, Hanka Borovičková) i neherci na rozmočeném poli u Strašína Půlnoční zprávy.


Ale o nich později, neboť je ještě před jejich premiérou předběhl Krasochlast svou účastí na FanFestu, který se konal pod záštitou netmagazínu Moviescreen v rámci Festivalu Fantazie v Chotěboři. I zde jsme počítali s prázdnou náručí už předem a tentokráte do Chotěboře pro jistotu vůbec nevyrazili. A opět jsme se osvědčili jako výborní prognostici. Účast na FanFestu v podstatě kopírovala festival předchozí. Zatímco všichni diváci i porota se náramně bavili (v souvislosti s Krasochlastem byla dokonce porotou použita slova jako "geniální", "vražedný" a "premisa"), ceny si odnesly snímky "filmovější". Vítězný film byl opravdu velmi filmový, koneckonců, od toho tu Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku je, nicméně po jeho shlédnutí bylo lze dojít k závěru, že, s našimi dispozicemi, nijak za studenty nezaostáváme.


Mezitím se narodila i konečná verze Půlnočních zpráv, kterou jsme v našich dílech pokročili zase o kousek dál, což je vzhledem k úspěchu Krasochlastu a strachu z regrese velký úspěch. Půlnoční zprávy sice nesklidily takový úspěch, jako zmiňovaný Krasochlast, přesto jsou ve spoustě aspektů přínosné a v jiných pro změnu velmi povedené. Tak tedy ukončil ExCe(e)S jakousi nultou sezónu, kdy fungoval ještě jako nedonošený sourozenec přece jen nějakým renomé disponující CS.
MerSys Wepublic - Web Publication System (c) MerSys 2007,2008