ExCe(e)S
"Jediný spolek navazující na ruský postneotismus."
(A. Kaliněnko, magazín Rusíni Dnes)
Vzkazy :


Vyhledat:


5 nejčtenějších:
Krasochlast bude k vidění v červenci v Ratajích (8750x)FILMOVÝ FESTIVAL KRIŠPÍN (REPORTÁŽ) (6883x)ZÁPISKY O SANDÁLU ANEB CO JE NOVÉHO (6529x)PROJEV OTCE KOMUNITY - POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE (6265x)Elling a Kjell Bjarne (5314x)
Vstup pro členy
PREMIÉRA PRO ROK 2008: BÜROKRATI
publikováno 20.12.2007, 00:00
Bývá zvykem, že ExCe(e)S pro každou divadelní sezónu připravuje novou premiéru vlastní autorské hry. Tato tradice trvá již jeden rok a zatím nebyla porušena. I pro letošek se proto chystáme ji dodržet a doufáme, že i přes všechny nesnáze se nám to nakonec podaří. První a nejsložitější krok na této strastiplné cestě již máme za sebou. Hra je napsána a dramaturgicky vybrána. Navíc je i obsazena. A má za sebou první čtenou zkoušku. Pokud tedy chcete vědět (a někteří lidé se nás na to opravdu ptají!), co chystáme pro rok 2008 na poli divadelním, čtěte dále.

Tedy vězte, že druhý divadelní počin ExCe(e)Su nese název BÜROKRATI a jeho autorem je sám slovutný Miroslav Zvolský. Ten z pochopitelných důvodů podlehl nátlaku, který v souboru vytvořila po své premiéře Komunita (a s ní MS) a pod pohrůžkou fyzického násilí slíbil, že také něco napíše. Tak se stalo na konci srpna roku 2007, kdy členové souboru dostali do svých schránek první publikovanou verzi scénáře. Někteří byli nadšeni, jiní také. Jeden z členů, který si nepřál být jmenován, se k nadšení přidal poté, co zjistil, že mu nic jiného nezbývá. Tolik ke vzniku hry. K obsahu dále.

Zápletka:
Koncepce hry navazuje na náš první dramatický počin, Komunitu. Jedná se rovněž o frašku s nádechem absurdity, ovšem tentokráte se odehrává v prostředí Úřadu. Nikoliv Úřadu pro... ale pouze Úřadu. Ve hře se možná dokonce objeví živá Kafka. Ale na tom nezáleží. Celý děj hry se začne odvíjet, když ředitel Úřadu Václav (nikoliv Václav K., jen Václav) splní monstrózní předvolební hesla ministra Prestona a na hodinu zredukuje stav úředního aparátu na celkový počet 0. Propuštěna je dokonce i legenda personálního odboru Anders(!). Už už se zdá, že tento odvážný politický krok nastartuje Václavovu kariéru směrem do vládního křesla, ovšem to by se mu nesměl postavit na odpor jeho věrný zástupce Jiří Žorž, který si nade všechno cení především své místo pod penzí. Zorganizuje záškodnickou skupinu, do které přibere záhadného muže se stejnými iniciálami - Jasana Žhavého, nesmělou sekretářku Angeliku (27) a v neposlední řadě prohnaného záškodníka Karla (12cm). Spolu pak dají do pohybu nesmlouvavou úřednickou mašinérii, aby se postavili na odpor jiné odporné úřednické mašinérii. A zvůli. Podaří se jim zachránit existenci zbytečné byrokratické instituce, nebo podlehnou racionální restrukturalizaci v její nejzrůdnější podobě?

Obsazení:
V politicko-byrokraticko-neorealistickém dramatu se opět objeví herecká špička ExCe(e)Su. Budou totiž hrát všichni. Libor Šebestík se ujal dramatické role Ministra Prestona, Václav Kuba se na divadelních prknech stane jeho přímým podřízeným, ředitelem Úřadu Václavem. Proti nim pak bude stát silná skupina rebelantů v obsazení Martin Svetlík (jako Jiří Žorž), Miroslav Zvolský (jako Jasan Žhavý), Karel Heřmánek (jako záškodník Karel) a krásná a hysterická Jana Svašková, která se jako speciální host souboru zhostí role krásné a hysterické Angeliky. Režie: Autor a kol.

Jelikož první čtenou zkoušku už máme za sebou, lze s potěšením konstatovat, že definitivnímu nazkoušení by neměly bránit žádné objektivní faktory. U subjektivních faktorů, kterými jsou zejména lenost a nedostatek disciplíny uvnitř i vně souboru, je to ještě otázka, nicméně věříme, že pokud se podaří začít intenzivněji zkoušet počátkem roku, v dubnu, nejpozději v květnu říčanské publikum tuto skvělou novotu shlédne. Těšíme se a věříme, že nejsme sami.

Nejlepší fotky z první čtené zkoušky hry Bürokrati můžete nalézt níže.

MerSys Wepublic - Web Publication System (c) MerSys 2007,2008