ExCe(e)S
Importováno z Bangladéše pod směšně nízkými dovozními cly.
Vzkazy :


Vyhledat:


5 nejčtenějších:
Krasochlast bude k vidění v červenci v Ratajích (8750x)FILMOVÝ FESTIVAL KRIŠPÍN (REPORTÁŽ) (6883x)ZÁPISKY O SANDÁLU ANEB CO JE NOVÉHO (6529x)PROJEV OTCE KOMUNITY - POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE (6265x)Elling a Kjell Bjarne (5314x)
Vstup pro členy
34 mm srážek na hlavě Roberta McKenny
publikováno 22.2.2016, 20:35

Absurdní komedie z prostředí deštivé Británie začátku osmdesátých let, kde se při náhodném setkání v bistru u dálnice střetávají osudy hned několika zkrachovalých existencí. Je možné, aby na jednoho z nich celý život pršelo? A pokud ano, je možné na tom vydělat peníze? Sonda do zoufalé snahy zanechat po sobě v životě i něco jiného než jen vlhký otisk holinky v blátě.

 

Aktuální představení:

JIHOČESKÉ TURNÉ!
16. 8. 2018 od 20:00 Děbolín 
17. 8. 2018 od 19:00 Polště

 

Premiéra 29. března 2016 Centrum volného času Na Fialce, Říčany

Hrají:

Eugene Swift - Václav Kuba st.
Becky Hollowayová - Hana Váchová
Potočko Mrakič - Miroslav Zvolský
Robert McKenna - Libor Šebestík
Hlas Karla Heřmánka ml. - Karel Heřmánek ml.

Režie: Martin Svetlík

2. režie: Božena Vojtěchová
Světla & zvuk: Tomáš Remek
Choreografie: Pierre Merdahl

Říčanský divadelní soubor ExCe(e)S uvedl 29. března 2016 v Centru pro volný čas Na Fialce v Říčanech v premiéře ostrou satiru na neutěšenou hydrometeorologickou situaci 80. let 20. století na pozadí tehdejší britsko-­bulharské uprchlické krize.

Autora a režiséra Martina Svetlíka inspirovala k napsání hry postava Roberta McKenny z knihy Stopařův průvodce po galaxii (strany 414, 431, 467 a možná i strana 12, ale tam to není úplně jednoznačné). McKenna je zde vykreslen jako prostý řidič kamionu Leyland Marathon 2, na kterého celý život prší­ a to do takové míry, že McKenna si vede cestovní deník, ve kterém eviduje celkem 231 různých typů deště.

Zatímco v knize je postavou doslova epizodní, na scéně mu soubor konečně dopřál odpovídající prostor a udělal z něj hlavního hrdinu celé sedmihodinové fresky.

Děj hry, která vychází z tradice britských adaptací indických upanišad, ovšem sledujeme pohledem Eugena Swifta (Václav Kuba), vyžilého externího redaktora meteorologické redakce lokálního plátku, který se snaží o návrat na výsluní britské investigativní žurnalistiky.

Náhodné setkání s bulharským hydrometeorologem Potočko Mrakičem (alternují Miroslav Zvolský a Jiří Skalický) a především McKennou (Libor Šebestík) mu otevřou cestu k novinářské senzaci první kategorie. Ovšem Swift není sám, kdo by rád využil situace, a tak se musí nejdřív vypořádat s intrikami Becky Hollowayové (Hana Váchová) a hned poté s faktem, že mu během celé hry na přilehlém parkovišti prší do jeho kabrioletu.

Hlavním poselstvím hry je podle jejího autora ale především kritika špatného značení dálničních přivaděčů ve Velké Británii za vlády Margaret Thatcherové.

34 mm srážek na hlavě Roberta McKenny je třetím a posledním dílem politicko­satirické trilogie autorských her ExCe(e)Su. Zatímco první hra Komunita (premiéra 2007) ostře tepala levicové sny o centrálním plánování, Bürokrati (premiéra 2008) se odvážně opřeli do středového konzervatismu úředního šimla. V závěrečném dílu soubor jednoznačně odsuzuje pravicovou post­kapitalistickou společnost ovládanou médii, čímž svojí kritikou obsáhl všechna možná uspořádání politického spektra  a nadále v tolik potřebné společenské kritice nemá kam pokračovat. Také se jedná o první autorskou hru ExCe(e)Su, kde se nezpívá.

 

MerSys Wepublic - Web Publication System (c) MerSys 2007,2008