ExCe(e)S
Soběstačná Komunita - cesta ke světlejším zítřkům
(Již brzy ve vašem MěKS)
Vzkazy :


Vyhledat:


5 nejčtenějších:
ZÁPISKY O SANDÁLU ANEB CO JE NOVÉHO (2378x)PROJEV OTCE KOMUNITY - POUČENÍ Z KRIZOVÉHO VÝVOJE (2264x)DÁŠA KUBOVÁ - sestra, členka SJEPu (2134x)Krasochlast bude k vidění v červenci v Ratajích (2064x)Elling a Kjell Bjarne (1994x)
Vstup pro členy
PROJEKTY

ExCe(e)S se programově věnuje celé řadě kulturních i společenských činností. Mezi nimi se zvláštnímu postavení těší podvečerní kurzy norského pletení pod vedením prof. Okrouhlého (VŠUP), které se letos (rok 1879) konají každou středu od 18:00 v areálu bývalých královopolských strojíren Brno. Avšak při podrobném pohledu můžeme odhalit v kulturním prohlášení souboru další, ještě mnohem obskurnější zájmové kroužky. Z důležitých projektů z oblasti divadla, filmu a textů vybíráme ty nejzajímavější:

Kurzy prof. Okrouhlého jsou přístupné široké veřejnosti, v případě zájmu kontaktujte, prosím, vedoucího kursu na e-mailu okrouhly@vsup.cz.

Divadelní projektily:

 

34 mm srážek na hlavě Roberta McKenny

Absurdní komedie z prostředí deštivé Británie začátku osmdesátých let, kde se při náhodném setkání v bistru u dálnice střetávají osudy hned několika zkrachovalých existencí. Je možné, aby na jednoho z nich celý život pršelo? A pokud ano, je možné na tom vydělat peníze? Sonda do zoufalé snahy zanechat po sobě v životě i něco jiného než jen vlhký otisk holinky v blátě.

 

 

 

 

Elling a Kjell Bjärne

 První a velmi pravděpodobně také poslední cizí hra, kterou ExCe(e)S nastudoval.

 

 

 

 

 

 

 

 Bürokrati

Druhá divadelní hra, která je třetím dílem plánované volné trilogie, která předešla druhý díl, čímž tento se stal až dílem třetím, což plně odpovídá koncepci velmi volné trilogie.

Absurdní komedie Bürokrati je příběhem Úřadu, jehož ředitel Václav se rozhodne pro razantní zeštíhlení úředního šimla a tak na hodinu propustí všechny přebytečné úředníky. K velkému překvapení se ukáže, že tento krok byl možná razantnější, než sám Václav chtěl, neboť se v celém úřadě ocitne oficiálně zcela sám. A razantní akce proti systému v systému vyvolává ještě daleko razantnější reakci. Václav tak musí svést ostrý souboj hned na dvou frontách - jednak s bouřícími se zaměstnanci, kteří jsou ochotni udělat cokoliv, aby dostali svá místa pod penzí zpět, ale také s preference zachraňujícím ministrem Prestonem, pro nějž je otázka Úřadu klíčovou pro setrvání v ministerském křesle.

Rozhoří se tak souboj razítek, nařízení a směrnic, který spěje k nevyhnutelnému vyústění. Jedna ze stran se bude muset vzdát úředního postupu a začít myslet a jednat jako lidé. To je však těžší, než se zdá...

Scénář: Jiří Skalický

Režie: Miroslav Zvolský

Hrají: Václav Kuba, Jana Svašková, Miroslav Zvolský, Libor Šebestík, Martin Svetlík, Karel Heřmánek / Hanka Borovičková

 

Komunita

Komunita je prvním celovečerním autorským počinem, který odstartoval oficiální existenci ExCe(e)Su jako divadelního sdružení. Vychází z trezorového filmu Komunita, který se dostal na veřejnost jen v několika kopiích v polovině 60. let a pravděpodobně již zůstane navždy zapomenut.

Děj jeho divadelní adaptace se odehrává v atraktivním bezčasí s nádechem současné minulosti. Velký Otec Komunity přivede skupinu svých souvěrců do světa, kde neexistuje tržní systém. Ten nahrazuje Otec a jeho moudrá a vznešená Svatá Kniha Komunity (jejímž je bezvýhradným autorem a distributorem). Taková podoba soužití má být předobrazem jediného možného způsobu, jak zachovat lidské společenství, neodvratně mířící pod otěžemi ekonomického determinismu do záhuby. Ne vše ale běží tak jak má, zejména když po zimě není co jíst a komunitní liga odbíjené smíšených družstev se potácí v korupčním skandálu...

Scénář, režie: Martin Svetlík

Hrají: Libor Šebestík, Václav Kuba, Miroslav Zvolský, Karel Heřmánek, Martin Svetlík

 

Video projekty:

ExCe(e)S Show

ExCe(e)S Show jest prapůvodním důvodem vzniku ExCe(e)Su. Jak vzpomínají mnohé dobové prameny, jednalo se původně o sbírku skečů, které měly navazovat tam, kde skončil poslední díl slavného Létajícího cirkusu. Za tímto účelem vznikl středometrážní opus, který položil základy budoucího směřování souboru.

Dodnes je celé dílo dostupné na magnetofonovém pásu v archivu StB a u jednotlivých členů ExCe(e)Su. Přestože se samo o sobě nedočkalo jednoznačného pokračování, jeho existence je naprosto klíčovou pro další počiny, které z něj přímo či nepřímo vycházejí. Z původní verze scénáře jedné ze scének, která se nakonec nikde nikdy neobjevila, vznikla celovečerní hra Komunita. Z dalších scének doposud žijí postavy, které mají naději objevit se v dalších našich tvůrčích počinech. A v neposlední řadě ExCe(e)S Show zrodila legendu z největších - Krasochlast.

Krasochlast

Původně přímý přenos z mistrovství světa v tekutých disciplínách mužů, který se objevil nejen jako samostatný skeč, ale také jako promyšlená součást ExCe(e)S Show. Sklidil úspěchy na několika festivalech krátkých filmů a nedopatřením i na jednom festivalu pletených oděvů. Postupem času se stal kultovní záležitostí a jména jako Varlus Dikusson, Mathieu Yebp, Francois Vaginal, Wihol Pubis nebo Mokri-lisi Osushsito dodnes představují legendy ve svém oboru. Filmový skeč pak položil základ i pro divadelní adaptaci, se kterou soubor prorazil na festivalu Jahodový Jam.

Divadelní inscenace začíná právě ve chvíli, kdy dobrodružný krvopijec Miroslav nastupuje ke svému oslavnému exhibičnímu vystoupení na led moskevského stadionu Samoděržaví. Zdánlivě už o nic nejde, medaile jsou rozdány, ale jízda se musí odjet a na Miroslava čeká nejeden Jim Beam, který musí být zdolán. Situaci komplikuje i sličná irská rozhodčí, která se zmítá v citových bouřích k mladému švihákovi, ale národní hrdost ji zároveň nutí podporovat irského závodníka Guinesse. A co teprve záludný domácí barman Boris? Nemíchá náhodou Miroslavovi do každého nápoje extra vodku navíc?

Složitý děj pomáhají mapovat dva smíškové, poťouchlí živlové, kteří vystupují jako komentátoři celého děje. Jejich štiplavé poznámky nenechají nikoho na pochybách, že více než co jiného Krasochlast vždycky byl, je a bude především aktuální satirou na nerozhodnost lékařů při závažných operačních úkonech. Právě proto nikdy neztratí své kouzlo a navždy se zapíše do kroniky klasických dramatických děl ruské literatury hned vedle dramatizací příběhu „Leon, syn divokých koz" a komediálně laděného „Lysolaje".

V současné době je na programu třetí díl - Krasochlast III - Deathmatch. Připravujeme také Krasochlast IV - Základy tekutých dispciplín a Krasochlast V - Synchronizované chlastání.

Další excesy:

Análně.cz

V lednu roku 2008 se v rámci ExCe(e)Su pod vedením samozvaného samohonky Jiřího Skalického zformovala redakce prvního on-line dezinformačního zpravodajského serveru u nás. Vyzbrojena perem, které je mocnější meče, a několika obušky, které jsou mocnější vrátného, obsadila tato bojůvka budovu Mladé fronty, konkrétně divizi iDNES.cz a začala odtud s pirátským vysíláním po celém internetu.
Již během prvních dvou dní se zrodila skupina věrných čtenářů serveru, tvořená zejména zástupci z řad jeho redaktorů. Na bázi redakce sobě pak Análně.cz přežilo první měsíc své existence. Šéfredaktor Skalický na toto období dnes vzpomíná. Jak přesně, to však odmítá prozradit.
Postupem času se však z Análně.cz stal respektovaný zdroj lží a polopravd, ze kterého se postupně naučily přebírat informace všechny české seriózní on-line deníky a jednu zprávu dokonce publikovala i ČTK (odhalení pornografické minulosti Vlasty Parkanové). Díky těmto úspěchům dnes na stránky Análně.cz zavítá měsíčně téměř 3 000 lidí, z toho prokazatelně alespoň čtyři pohledné slečny, které podle svých vlastních slov na sobě mají pouze spodní prádlo. 

MerSys Wepublic - Web Publication System (c) MerSys 2007,2008